Eesti
VälisSUHETE

NÕUKODA

Eesti Välissuhete Nõukoja podcast #maailmanaba

13.12.2022

20. episood // Venemaa infosõda läänemaailma vastu 

Venemaa peab Lääne vastu lakkamatut infosõda juba aastakümneid. Selle eesmärgiks on samaaegselt oma elanikkonna manipuleerides ja infosulus hoides (näitesk ajalookäsitluse osas) rünnata avatud ühiskondi, neid polariseerida ja lõhkuda ning nõrgestada neid sel viisil vastupanu osutamast Venemaa imperalistlikele välispoliitilistele kavatsustele. Seoses täiemahulise konventsionaalse sõjaga Ukraina vastu on toimunud aktiviseerumine ka infosõja rinnetel. Kus me narratiivide heitluses oleme ja mida peaksime teadma, et Vene inforünnete all paremini vastu pidada, sellest räägivad #maailmanaba uues episoodis Harri Tiido juhtimisel strateegilise juhtimise tippeksperdid Ilmar Raag ja Raul Rebane. 
31.10.2022

19. episood // Kuhu liigub Hiina peale Xi Jinpingi võimu kindlustamist? 

Eesti tuntud Hiina eksperdid Frank Jüris Eesti Välispoliitika Instituudist  ja Urmas Hõbepappel Tartu Ülikoolist analüüsivad Harri Tiido juhtimisel Hiina arengusuundi pärast skandaalset parteikongressi, kus Xi Jinping kindlustas oma ainuvõimu ning kus kõigi silme all alandati endist presidenti Hu Jintaod.

02.09.2022

18. episood // Kliimamuutused, julgeolek ja Eesti 

Taskuhäälingu episoodis tuleb juttu kliimamuutuste mõjust julgeolekule. Saatejuhi Harri Tiido vedamisel arutlevad Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela, Eesti kliima- ja energiapoliitika erisaadik Kaja Tael ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson selle üle, kui hästi me ikkagi oleme seda globaalprobleemi teadvustamas ning mida saame ja peame tegema, et kliimamuutustest tingitud turvariskid meid vähem riivaks.
27.05.2022

17. episood // Ukraina Vabadussõja lõppmäng: kas Venemaa strateegiline lüüasaamine on võimalik?

Kuigi Ukraina Vabadussõda kestab veel pikemat aega ning lõplik lahendus selgub eeskätt lahinguväljal, siis juba praegu on oluline defineerida selle sõja lõppmäng. Sellest sõltub, millise strateegia ja poliitika valib läänemaailm Ukraina toetamisel ja Venemaa agressiooni tõrjumisel. Kas Venemaa strateegiline lüüasaamine on eesmärk ning kui on, siis mis peaks selleks juhtuma? Nendel teemadel arutavad Harri Tiido, Indrek Kannik ja Marko Mihkelson.

30.04.2022

16. episood // Kas Zelenskõi päästab läänemaailma liidrikriisist? 

Toomas Hendrik Ilves, Liisa Past, Marko Mihkelson ja Harri Tiido arutelvad seekordses episoodis selle üle, miks nii palju räägitakse läänemaailma liidrikriisist ning kas sõda Ukrainas ja president Zelenskõi tegevus võivad siin mägnida olulist rolli demokraatlikku maailma liidrite selgroo leidmisel. Episood lindistati Aparaadio podcastifestivalil Tartus.
15.04.2022 

15. episood // Kas Venemaal on eksklusiivne õigus tappa? 

Rahvusvahelise õiguse eksperid Eestis Lauri Mälksoo ja Rene Värk arutlevad uues episoodis selle üle, kuidas määratleb rahvusvaheline õigus sõjakuriteod ning kas ÜRO vetoõigusega Venemaal on seeläbi justkui eksklusiivne õigus karistamatuks agressiooniks ja genotsiidiks. Vestlust juhib Harri Tiido.
05.03.2022

14. episood // Ukraina Vabadussõda

Sel korral on jututeemaks Ukraina Vabadussõja erinevad tahud. Kogu maailma uueks muutva sõja tagamaid avavad Harri Tiido vedamisel Merle Maigre, Eerik Niiles Kross ja Marko Mihkelson.
23.02.2022

13. episood // Eesti maailmas – kuhu me liigume? 

#maailmanaba seekordseks episoodiks on EVN-i esimesel sünnipäeval toimunud avaliku arutelu lindistus. Eesti Välispoliitika Instituudi direktori Kristi Raiki juhtimisel rääkisid peaminister Kaja Kallas ja president Toomas Hendrik Ilves kõige aktuaalsematel Eesti välispoliitikat puudutavatel teemadel.
06.02.2022

12. episood // Hiina ja olümpiamängud

#maailmanaba 12. episoodis võetakse luubi alla Hiina rahvusvaheline tegevus olümpiamängude paistel. Saatejuhil Harri Tiidol aitavad teemat lahti harutada Eesti suursaadik Hiinas Andres Unga ning eksperdid Hannes Hanso ja Raivo Vare.
20.01.2022

11. episood // Kas Venemaa blatnoi diplomaatia suudab lammutada Euroopa julgeolekuarhitektuuri?

Rääkisime sellest, mis ja miks annab veendumuse Venemaale, et nende Blatnoi taktika diplomaatias õnnestub. Saates räägivad külalised Marko Mihkelson ja Eerik-Niiles Kross. Ja nagu ikka – saadet juhib Harri Tiido. 
03.12.2021

10. episood // Milline oli maailm 2021. aastal? 

Aeg on teha aastast kokkuvõtteid. #maailmanaba 10. episood vaatab tagasi lahkuvale aastale koos saatejuhi Harri Tiido, EBSi rektori Meelis Kitsingu, Eesti Välispoliitika Instituudi juhi Kristi Raigi ja Eesti suursaadikuga Soomes Sven Sakkoviga.

18.11.2021

9. episood // Valgevene piirikriis – tants sõja ja rahu piiril

Julgeolekuekspert Eerik Niiles Kross ja Eesti Välissuhete Nõukoja juhataja Marko Mihkelson arutlevad koos saatejuhi Harri Tiidoga selle üle, mis on Valgevene piirikriisi taust, millises suunas võiksid sündmused areneda ja kui suured Putini kõrvad kõige selle tagant välja paistavad.

22.10.2021

8. episood // Mis on schröderiseerumine ja miks on Lääne poliitikud nii nõrgad? 

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson lahkavad Harri Tiido juhtimisel #maailmanaba 8. episoodis schröderiseerumise olemust, püüdes leida vastust küsimusele – miks on Lääne poliitikud nii altid anduma välisele mõjutustegevusele. Saates tuleb juttu ka sellest, kuidas meie liitlaste poliitikute korrumpeerimine võib ohustada Eesti julgeolekut.

09.10.2021

7. episood // AUKUS ja selle mõju liitlastele

Suurriigid on ronimas kollektiivselt üüratu püssirohutünni otsa. Maailmakorda muuta võiv konfliktioht on Hiina esiletõusuga üha kasvamas. Kas läänemaailm suudab ühtseks jääda ja senist, peamiselt iseenda kehtestatud reeglitel põhinevat korda kaitsta või ootab meid ees suurem raputus. Mida tähendab USA, Austraalia ja Ühendkuningriigi lepe (AUKUS) ja kuidas see mõjutab Eestile nii olulisi liitlassuhteid. Kõigest sellest arutlevad  saatejuht Harri Tiido, välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.
10.09.2021

6. episood // Afganistani müsteerium: kas seda maad on võimalik mõista? 

#maailmanaba  episoodis on tähelepanu all Afganistan. Talibani triumf, senise seadusliku valitsuse ja armee kiire kokkuvarisemine ning lääneliitlaste ülepeakaela lahkumine on vaid üks kild suurest puslest - Afganistani müsteeriumist. Miks ja kuidas jõuti siia ning milline saab olema Afganistani geopoliitilise lööklaine mõju rahvusvahelistele suhetele, sellest räägivad oma tööülesannete tõttu Afganistaniga vahetut kokkupuudet omanud Harri Tiido, Celia Kuningas-Saagpakk ja Ingvar Pärnamäe.
22.06.2021 

5. episood // USA on liitlaste jaoks tagasi, kuid kus ja kuidas? 

Tähelepanu all USA presidendi Joe Bideni Euroopa turnee G7 ja NATO tippkohtumisest randevuuni Putiniga Genfi järve ääres. Bideni eesmärk oli süstida oma liitlastesse kindlust, et teistega arvestav USA on tagasi. Mida see tähendab, mida liitlastelt eeldab, mida nendel kohtumistel kokku lepiti ja mis võib kõigele sellele järgneda, selle üle arutlevad Eesti Välissuhete Nõukoja liikmed Jüri Luik, Marko Mihkelson ja Harri Tiido.
26.05.2021

4. episood // Kas Lukašenka on lõplikult hulluks läinud ehk mis saab Valgevenest?

Seekordses episoodis esitatakse lihtne küsimus: kas Valgevene mittelegitiimne president Lukašenka on lõplikult aru kaotanud ning mis ikkagi saab sellest riigist? Kas Valgevene suudab jääda iseseisvaks või saavutab Venemaa oma strateegilise eesmärgi - liidab Valgevene vaikselt enda koosseisu? Arutlevad saatejuht Harri Tiido, Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse  juht Indrek Kannik ja Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik. 
14.05.2021

3. episood // Miks ei suuda Iisrael ja palestiinlased rahus elada? 

#maailmanaba kolmas episood vaatleb Iisraeli ja palestiinlaste vahel taas lahvatanud konflikti juurprobleeme. Saatejuhi Harri Tiido vedamisel lahkavad teemat Euroopa Parlamendi liige Sven Mikser ja ÜRO Eesti esinduses New Yorgis töötav arabist Peeter Raudsik.
27.04.2021

2. episood // Mida Putini Venemaa tahab – ärev kevad 2021

#maailmanaba vaatleb kõige aktuaalsemaid küsimusi seoses Venemaa sise- ja välispoliitiliste arengutega. Saatejuht Harri Tiido, Euroopa Välissuhete Nõukoja analüütik Kadri Liik ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson annavad oma vestluses hinnangu Putini Venemaa ambitsioonidele hirmudest kuumaks köetud kevadel 2021. Räägitakse Venemaa sisemistest suundumustest seoses sügiseste duumavalimistega, aga ka sellest, mida ja miks on Kreml kavatsemas ikkagi Ukraina ja Valgevene suunal ning kust liiguvad need Putini salapärased punased jooned.
15.04.2021 

1. episood // Mis on EVN ja tema #maailmanaba? 

#maailmanaba esimeses  episoodis räägivad Toomas Hendrik Ilves, Marko Mihkelson, Merle Maigre, Liisa Past ja Eiki Berg sellest, kuidas ja miks lõid ärksad kodanikud Eesti Välissuhete Nõukoja. Vastuse saavad küsimused nõukoja tegevusest, Eesti inimese loomuomasest vajadusest tajuda muutuvat maailma ning kuidas nõukoja tegevus rikastab meie välispoliitikat, rahvusvahelist ettevõtlust või lihtsalt igaühe teadmisi meid mõjutavast maailmast. Saatejuht on Harri Tiido.